Nový Herštejn

 Na jaře, když ještě není počasí úplně ideální, vyrážíme po okolí, abychom to v případě zhoršení počasí neměli daleko domů. Tentokrát jsme vyrazili na Nový Herštejn. Je to zřícenina hradu nedaleko Kdyně. Volba na tento hrad padla, protože sbírám turistické známky. Mám pár známek z míst, na kterých jsem nebyla. Obvykle jsou to známky ze zřícenin hradů, které mají známku, ale ta se prodává někde v infocentru ve městě. Známku tedy koupím v IC pak se snažím místo navštívit dodatečně. 

Rozhodli jsme se, že auto necháme na Podzámčí, půjdeme přes Vejpřahy na Nový Herštejn a pak zpět přes hradiště Příkopy. Je to necelých 7 km a 250 m převýšení. Zpočátku jsme šli po pěkné cestě do kopce směrem na Vejpřahy. Pak jsme narazili na úsek, kde se těžilo dřevo a cesta byla rozježděná. Naštěstí z Vejpřah na Nový Herštejn už byla zase cesta pěkná, svítilo sluníčko, ptáčkové zpívali, prostě idylka. Na hrad jsme vylezli bez problémů, ale nahoře bylo dost popadaných stromů, některé i přes cestu do hradu. Ještě asi nestačili po zimě uklidit. Prohlédli jsme si hrad a vyrazili na zpáteční cestu. 

Věděli jsme, že cestou bude odbočka na Kreslovu studánku. Je to asi 200 m od hlavní trasy. Nečekali jsme nic zvláštního, ale byli jsme moc mile překvapeni, protože studánka je krásně udržovaná, jsou tam k dispozici hrnky pro ty, kdo chtějí ochutnat vodu a dokonce je tam možnost se posadit a nasát atmosféru. Moc příjemné místo. 

Pak už jsme se vydali na hradiště Příkopy. Jedná se údajně o sídlo Drslaviců, založené v roce 1040, které bylo opuštěno po založení nedalekého Rýzmberka. Hradiště má velmi dobře v terénu rozeznatelné valy. Těsně před hradištěm, v lese nás dohnali jezdci na terénních motorkách. Najednou bylo v lese místo zpěvu ptáků slyšet řev motorů. Profrčeli kolem nás, vjeli až nahoru na hradiště. Bezohledně přejeli přes valy, které jsou vysoké a strmé, čímž rozhodně nepřispěli k jejich zachování. Od kol jim odletovaly kameny a písek a pěšinku vedoucí do středu hradiště rozjezdili. Navíc bylo v terénu poznat, že tam nejedou poprvé. A bohužel asi ani naposled. Dost nám tím pokazili zážitek z místa. Poškozená cesta byla navíc velmi špatně schůdná. Škoda, snad to tam nezničí úplně a nevymažou archeologickou lokalitu z mapy. 

Zbytek cesty na Podzámčí už vedl z kopce pěkným prosluněným jarním lesem a my jsme si z výpravy tentokrát odnesli jak pozitivní, tak negativní dojmy. Celkově cestu nemohu doporučit hůře pohyblivým osobám. Některé úseky byly vlivem poškození nebo popadaným stromům hůře schůdné. 

Nový Herštejn

Ochutnávka vody ze studánky

Kreslova studánka

Trasa Podzámčí - Nový Herštejn